Приручник 1 | O правном положају месних заједница
Све на једном месту у вези са питањима: локалне самоуправе, значаја месне заједнице, оснивања и укидања месне заједнице, статута месне заједнице, Савета месне заједнице, питања његовог конституисања, надлежности и рада, поверених послова, других органа месне заједнице, средствава за рад, надзора над законитошћу рада месне заједнице и распуштања месне заједнице.
Република Србија је по свом уставном уређењу држава која се налази на прелазу из појма унитарне у појам регионалне државе. То стога што у свом саставу, Република Србија има 2 региона - аутономне покрајине: Косово и Метохију, као и Војводину. Међутим, није читава територија државе покривена територијалном аутономијом (централна Србија)
Овај феномен дуализма и асиметрије доводи до различитих надлежности државнихоргана на територијама где постоји средњи ниво власти и на територијама где не постоји средњи ниво власти. Град Београд, као посебан облик локалне самоуправе, по својим надлежностима, близак је појму територијалне аутономије и може се такође фактички сврстати у тзв. средњи ниво власти – између републичког и локалног нивоа власти (градских општина), иако формално и у теорији, Град Београд представља локалну самоуправу.
Локална самоуправа представља право грађана да непосредно и преко слободно изабраних представника управљају јавним пословима од непосредног, заједничког и општег интереса за локално становништво, као и право и обавезу органа локалне самоуправе да, у складу са законом, планирају, уређују и управљају јавним пословима који су у њиховој надлежности и од интереса за локално становништво.
Локална самоуправа
Локална самоуправа остварује се у следећим облицима: општине, градови и град Београд (јединице локалне самоуправе). Грађани који имају бирачко право и пребивалиште на територији јединице локалне самоуправе, управљају пословима локалне самоуправе, у складу с Уставом, законом и статутом јединице локалне самоуправе.
Јединица локалне самоуправе одговорна је за квалитетно и ефикасно вршење својих изворних и поверених надлежности. У вршењу својих надлежности, јединица локалне самоуправе може бити ограничена само у случајевима и под условима утврђеним законом, у складу са Уставом Републике Србије.
Јединице локалне самоуправе могу да образују Месне заједнице или друге облике месне самоуправе (нпр. градске општине), ради задовољавања општих, заједничких и свакодневних потреба становништва на одређеном подручју.
Процедура оснивања месне заједнице је уређена Законом о локалној самоуправи и статутом сваке јединице локалне самоуправе (општине или града), као највишим правним актом јединице локалне самоуправе.
Ради задовољавања потреба и интереса локалног становништва у селима се оснивају засебне месне заједнице и други облици месне самоуправе. Месне заједнице и други облици месне самоуправе могу се образовати и у градским насељима (кварт, четврт, рејон и сл), док се месна заједница може оснивати и за два или више села.
Значај месне заједнице
Месне заједнице су најнижи облик локалне самоуправе и као такве представљају основни вид месног организовања локалне самоуправе. У складу са наведеним, месне заједнице би требало да буду места где грађани могу слободно да практикују право на самоуправу, односно да непосредно одлучују о питањима попут комуналних проблема, безбедности, хигијене, животне средине и сл. Месне заједнице обједињују територијалну и политичку димензију остваривања права на самоуправу на најнижем локалном нивоу.
Грађани имају политичко право на самоорганизовање и остваривање права на месну самоуправу. Месне заједнице су заједнице грађана и као такве нису део власти, немају извршну моћ, али имају легитимациону моћ, јер јесу део локалне самоуправе и укључују у свој рад грађане са територије месне заједнице. Сувереност народа, као уставна категорија, најнепосредније се остварује кроз рад и деловање месних заједница.
Оснивање и укидање месне заједнице
Месна заједница оснива се за: насељено место, два или више насељених места, део насељеног места, градску четврт или рејон, који представљају просторну,функционалну и урбанистичку целину и где постоји међусобна интересна повезаност грађана и могућност њиховог организовања.
Предлог за образовање, односно укидање месне заједнице или другог облика месне самоуправе, могу поднети најмање 10% бирача са пребивалиштем на подручју на које се предлог односи, најмање једна трећина одборника скупштине локалне самоуправе и општинско односно градско веће.
Скупштина општине, односно скупштина града, одлучује уз претходно прибављено мишљење грађана (саветодавни референдум), о оснивању, подручју, за које се Месна заједница образује, промени подручја и укидању месних заједница и других облика месне самоуправе. Ова одлука доноси се већином гласова од укупног броја одборника у скупштини општине/града.
Нова месна заједница се образује спајањем две или више постојећих месних заједница или издвајањем дела подручја из једне или више постојећих месних заједница у нову месну заједницу. Месна зајсдница се може укинути и њено подручје припојити једној или више постојећих месних заједница.
Актом о оснивању месне заједнице, у складу са статутом општине односно града, утврђују се послови које врши месна заједница, органи и организација рада органа, начин одлучивања као и поступак избора савета и других органа месне самоуправе, заштита права у току избора и друга питања од значаја за рад месне заједнице, односно другог облика месне самоуправе.
Основни акт којим се уређују сви послови тј. послови који су од непосредног и свакодневног значаја за живот становника месне заједнице је статут. У том документу који мора бити у складу са статутом општине односно града и актом о оснивањун месне заједнице, као и са вишим правним актима, утврђују се послови које врши, органи и поступак избора, организација и рад органа, начин одлучивања, финансирање, надлежности и друга питања од значаја за рад месне заједнице.
Ангажовање председника и чланова Савета, као и чланова других органа месне заједнице, не подразумева стварање додатних финансијских обавеза месној заједници, што значи да је рад функционера месне заједнице волонтерски.
Статут месне заједнице
Статутом месне заједнице, као највишим актом месне заједнице, уређују се следећа питања: број чланова Савета месне заједнице (најчешће између 5 и 11); критеријуми за избор чланова Савета месне заједнице; поступак за избор председника и заменика председника Савета месне заједнице; број, састав, надлежност и мандат сталних и повремених радних тела Савета месне заједнице; дан месне заједнице, подручје месне заједнице, као и друга питања од значаја за њен рад.
Месна заједница има печат и штамбиљ. Печат је округлог облика, док је штамбиљ правоугаоног облика, који садржи назив месне заједнице, као и предвиђена места за број и датум. За употребу и коришћење печата и штамбиља одговоран је председник Савета месне заједнице.
Месну заједницу представља и заступа председник Савета месне заједнице, који је и наредбодавац за извршење финансијског плана месне заједнице. У имовинско-правним и другим споровима месну заједницу пред судовима и другим надлежним органима, може да заступа општинско/градско правобранилаштво, на основу појединачних пуномоћја председника Савета месне заједнице.
У месној заједници свечано се обележава дан месне заједнице. Поводом дана месне заједнице одржава се свечана седница Савета месне заједнице на којој се могу уручити признања и награде за посебна залагања и допринос у раду и развоју месне заједнице.
Награде и признања се уручују појединцима, организацијама, удружењима и правним лицима.
У оквиру закона, статута општине односно града, одлуке о оснивању и статута месне заједнице, месна заједница самостално доноси одлуке и друге акте којима уређује питања из своје надлежности. Савет месне заједнице доноси: одлуку, решење, закључак, мишљење, препоруку, план и програм. Акте Савета месне заједнице потписује председник Савета месне заједнице, односно председавајући седницом на којој је акт донет.
Предлог за доношење или промену статута месне заједнице може поднети најмање 5% грађана са бирачким правом на подручју месне заједнице, трећина чланова Савета месне заједнице или збор грађана месне заједнице. Предлог се подноси у писаном облику са образложењем. О предлогу за доношење или измену статута, Савет месне заједнице одлучује већином гласова од укупног броја чланова Савета месне заједнице.
Ако Савет месне заједнице одлучи да се приступи доношењу или промени статута месне заједнице, истим актом може именовати Комисију за израду нацрта статута месне заједнице, односно одлуке о промени статута месне заједнице, одредиће њене задатке и рок за израду нацрта и датум и место одржавања јавне расправе. Нацрт статута месне заједнице, односно одлуке о промени статута месне заједнице, објављује се на огласној табли месне заједнице и на други погодан начин.
Рок за достављање примедби, сугестија или предлога је најмање 8 дана од дана објављивања на огласној табли месне заједнице. Комисија за израду нацрта статута месне заједнице, односно одлуке о промени статута месне заједнице, доставља
Савету месне заједнице предлог статута месне заједнице, односно предлог одлуке о промени статута месне заједнице, водећи рачуна о предлозима и сугестијама који су достављени.
Као и у случају када грађани подносе предлог за доношење или измену статута, и у ситуацији када предлог подноси Комисија, савет месне заједнице усваја статут месне заједнице, односно одлуку о промени статута месне заједнице већином гласова од укупног броја чланова Савета месне заједнице. Статут и други општи акти Месне заједнице, након доношења, објављују се на огласној табли Месне заједнице, на званичној интернет презентацији локалне самоуправе и месне заједнице, као и у ''Службеном листу“ општине/града.
Савет месне заједнице
Савет месне заједнице је основни представнички орган грађана на подручју месне самоуправе. Избори за савет месне заједнице спроводе се по правилима непосредног и тајног гласања на основу општег и једнаког изборног права, у складу са актом о оснивању месне заједнице.
Изборе за савет месне заједнице расписује председник скупштине општине односно града. Савет чине слободно изабрани грађани који морају имати место пребивалишта на територији месне заједнице. Број чланова Савета се одређује статутом МЗ.
Правила и поступак за избор односно образовање Савета месне заједнице на територији града Београда утврђују се законом којим се уређује положај главног града (Закон о главном граду).
Председника Савета месне заједнице бира Савет из реда својих чланова, тајним гласањем, већином гласова од укупног броја чланова савета месне заједнице.
Рад Савета је јаван и волонтерски. На првој седници Савета, из редова чланова Савета бирају се председник и потпредседник Савета, већином гласова укупног броја присутних чланова Савета.
Конституисање Савета месне заједнице
Мандат чланова Савета месне заједнице траје 4 године. Исто лице може поново бити изабрано за члана Савета месне заједнице. Савет се конституише најкасније 15 дана од дана утврђивања коначних резултата избора.
Прву конститутивну седницу Савета месне заједнице сазива председник Савета месне заједнице из претходног сазива и то у року од 7 дана (рок може да варира зависно од статута МЗ) од дана утврђивања коначних резултата избора, а ако он то не учини, седницу сазива најстарији новоизабрани члан Савета.
Конститутивном седницом председава најстарији новоизабрани члан Савета месне заједнице. Конститутивна седница се може одржати ако присуствује већина од укупног броја чланова Савета месне заједнице.
Председника Савета месне заједнице бира Савет на конститутивној седници из реда својих чланова, тајним гласањем, већином гласова од укупног броја чланова
Савета месне заједнице. Сваки члан Савета може предложити само једног кандидата за председника Савета месне заједнице. Предлог садржи: име и презиме кандидата и сагласност кандидата. Присутни члан Савета месне заједнице, сагласност даје усмено која се уноси у записник. Ако је предложени кандидат одсутан, предлагач је дужан претходно обезбедити његову сагласност у писаном облику.
Ако у првом кругу гласања ниједан од предложених кандидата не добије потребну већину, у другом кругу гласа се о два кандидата која су у претходном кругу имала највећи број гласова. У другом кругу изабран је кандидат који добије већину гласова од укупног броја чланова Савета месне заједнице. Председник Савета месне заједнице ступа на дужност по објављивању резултата гласања и преузима вођење седнице. Заменика председника Савета месне заједнице бира Савет месне заједнице, на предлог председника Савета, већином гласова од укупног броја чланова Савета месне заједнице.
Председник Савета месне заједнице из претходног сазива дужан је да у писаној форми изврши примопредају пописа имовине са свим правима и обавезама месне заједнице на дан примопредаје.
Надлежност Савета месне заједнице
Савет месне заједнице:
1) доноси статут месне заједнице;
2) доноси финансијски план месне заједнице и програме развоја месне заједнице и
одлучује о коришћењу средстава и располагању имовином месне заједнице;
3) бира и разрешава председника и заменика председника Савета месне заједнице;
4) предлаже мере за развој и унапређење комуналних и других делатности на подручју месне заједнице;
5) доноси пословник о раду Савета месне заједнице и друге акте из надлежности месне заједнице;
6) покреће иницијативу за доношење нових или измену постојећих прописа општине;
7) потврђује одлуке донете на референдуму, одлучује поводом иницијатива и предлога за сазивање Збора грађана, те одлучује о покретању грађанске иницијативе;
8) подноси годишњи и четворогодишњи извештај о свом раду, те усваја завршни рачун;
9) констатује престанак мандата члану Савета месне заједнице коме је престао мандат и покреће иницијативу за избор новог члана Савета месне заједнице;
Осим тога, Савет месне заједнице врши и друге послове из надлежности месне
заједнице утврђене статутом јединице локалне самоуправе, актом о оснивању месне
заједнице или другим локалним прописима, као на пример:
- сарађује са удружењима грађана и невладиним организацијама у питањима која су од интереса за грађане месне заједнице,
- сарађује са здравственим и ветеринарским установама и организацијама на стварању услова за здравствену и ветеринарску заштиту,
- образује комисије, мировна већа, одборе и друга радна тела ради задовољавања заједничких потреба грађана у складу са законом и статутом месне заједнице;
- именује свог представника на свим зборовима грађана, извршава одлуке и спроводи закључке зборова грађана,
- одлучује о закључивању уговора и одлучује о додели награда и признања,
- одлучује о сарадњи и удруживању са другим месним заједницама;
- утврђује дан месне заједнице;
Савет месне заједнице уз надлежности које регулишу његов рад предлаже мере за развој и унапређење комуналних и других делатности на подручју месне заједнице (4),
а нарочито у областима:
- урбанистичког планирања и уређења месне заједнице,
- изградње и одржавања комуналних објеката, путева и улица на подручју месне заједнице,
- сарадње са органима локалне самоуправе на стварању услова за рад предшколских установа, основних школа, социјално збрињавање деце и младих, као и одраслих и старих лица,
- заштите и унапређење животне средине,
- уређења и одржавања насеља и зелених површина,
- стања објеката комуналне инфраструцтуре и квалитета комуналних услуга,
- снабдевања и заштите потрошача,
- уређења радног времена трговинских и занатских радњи, угоститељских објеката на подручју месне заједнице,
- развоја пољопривреде на подручју месне заједнице,
- организовања културних, спортских и рекреативних активности грађана,
- коришћења утрина и пашњака,
- организације хуманитарних активности,
- организације активности од интереса за одрбрану од елементарних непогода и противпожарне заштите, у циљу ублажавања последица,
- обезбеђивања услова за организовање друштвеног живота и друштвених активности.
Рад Савета месне заједнице
Савет месне заједнице ради у седницама. Седница Савета месне заједнице може се одржати ако присуствује већина од укупног броја чланова. Одлуке се доносе већином гласова присутних чланова Савета месне заједнице. Савет месне заједнице одлучује већином гласова од укупног броја чланова Савета месне заједнице у случају
када:
1) доноси статут месне заједнице;
2) доноси финансијски план и програме развоја месне заједнице;
3) усваја годишњи и четворогодишњи извештај о раду месне заједнице;
4) бира и разрешава председника и заменика председника савета месне заједнице;
5) одлучује о сарадњи и удруживању са другим месним заједницама;
6) утврђује дан месне заједнице;
7) одлучује о додели награда и признања месне заједнице.
Седнице Савета месне заједнице сазива председник по потреби, а најмање једанпут месечно. Председник Савета месне заједнице дужан је да сазове седницу када то затражи једна трећина чланова Савета месне заједнице у писаној форми, председник општине/градоначелник, члан општинског/градског већа задужен за послове месних заједница или збор грађана. Иницијативу за разматрање и решавање одређеног питања из надлежности Савета месне заједнице могу подносити и грађани и правна лица.
Дневни ред седнице предлаже председник Савета месне заједнице.
Седнице Савета месне заједнице сазивају се по правилу писаним путем, најкасније у року од 5 дана од дана одређеног за одржавање седнице. Изузетно, у хитним случајевима када за то постоје оправдани разлози, седница се може сазвати и у краћем року и на други начин (телефоном, факсом, и електронском поштом), а дневни ред ће предложити на самој седници, о чему се члановима Савета месне заједнице на сазваној седници мора дати образложење.
8О раду Савета месне заједнице води се записник. У раду Савета, без права одлучивања, могу да учествују и одборници скупштине локалне самоуправе, са територије месне заједнице.
Ако председник Савета месне заједнице не закаже седницу у року, седницу може заказати подносилац захтева, а председава члан Савета месне заједнице кога одреди подносилац захтева. Председник Савета месне заједнице може одложити седницу коју је сазвао само у случају када не постоји кворум потребан за рад, а у другим случајевима о одлагању седнице одлучује Савет месне заједнице. Позив за седницу Савета месне заједнице садржи дан, час и место одржавања седнице и предлог дневног реда.
Савет доноси одлуке, правилнике и закључке. Одлуку Савет доноси у случају када одлучује о питањима која се односе на послове месне заједнице и извршавање функција из своје надлежности. Правилник се доноси у ситуацији када се одлучује о начину остваривања одређених права и дужности грађана месне заједнице. Савет доноси Закључак када утврђује мере и активности које се односе на ангажовање органа месне заједнице.
Надлежност председника Савета
Председник Савета представља и заступа месну заједницу, организује и руководи радом Савета и обавља друге послове утврђене Одлуком о осниовању месне заједнице и статутом месне заједнице.
Савет месне заједнице има председника и заменика председника које бирају чланови Савета. Заменик председника Савета месне заједнице обавља послове из делокруга председника Савета месне заједнице које му председник повери и замењује председника у случајевима његовог одсуства и спречености.
Седницу Савета по потреби сазива председник Савета, а Савет мора да сазове седницу ако то тражи 15 грађана (број може да варира зависно од статута МЗ), већина чланова Савета, Надзорни одбор МЗ, одборник из скупштине локалне самоуправе и радно тело скупштине задужено за МЗ (нпр. Скупштински Савет за статутарна питања и локалну самоуправу).
Поверени послови
Одлуком скупштине општине односно града, може се свим или појединим месним заједницама и другим облицима месне самоуправе поверити вршење одређених послова из надлежности општине односно града, уз обезбеђивање за то потребних средстава. Приликом одлучивања о поверавању послова, полази се од значаја тих послова за задовољавање свакодневних и непосредних потреба грађана са одређеног подручја.
Општина, односно град, пружа помоћ месној заједници у обављању административно-техничких и финансијско-материјалних послова.
За обављање одређених послова из надлежности општинске управе, односно градских управа, посебно у вези са остваривањем права грађана, може се организовати рад општинске односно градске управе у месним заједницама.
Начин и место вршења поверених послова одређује председник општине односно градоначелник, на предлог начелника општинске управе, односно начелника надлежне градске управе.
Други органи месне заједнице
Осим Савета, други органи месне заједнице су: Надзорни одбор и радна тела, која се могу организовати по различитим питањима из надлежности рада Месне заједнице, а у које могу бити укључени грађани са територије месне заједнице, а да при том нису чланови Савета. Савет месне заједнице може да образује стална или повремена радна тела у циљу разматрања одређених питања из надлежности месне заједнице и припреме мишљења и предлога.
Одлуком Савета месне заједнице о оснивању сталних и повремних радних тела утврђују се: назив и област за коју се оснива, састав и број чланова радног тела, трајање мандата, конкретни задаци радног тела, рок за извршење задатака, права и дужности председника и чланова радног тела и друга питања од значаја за рад радног тела.
Стално и повремено радно тело има председника и најмање 2 (два) члана, које именује Савет месне заједнице. Чланови сталног и повременог радног тела могу бити чланови Савета месне заједнице, као и чланови из реда грађана стручних за одређена питања.
Чланови радног тела учествују у раду, износе мишљења и дају предлоге по питањима која су на дневном реду, као и другим питањима и надлежности радног тела. Председник сталног и повременог радног тела организује рад, сазива и председава седницама радног тела, формулише закључке и о томе обавештава председника Савета месне заједнице.
Радна тела односно стручне службе у месној заједници, могу се основати за:
- стручне и административне послове,
- послове уређења и одржавања зеленила,
- послове одржавања чистоће,
- послове чувања и одржавања водовода,
- послове уређења и одржавања пијаца,
- послове наплате услуга,
- друге послове од интереса за грађане.
Средства за рад Месне заједнице
Средства за рад месне заједнице, односно другог облика месне самоуправе обезбеђују се из:
1) средстава утврђених одлуком о буџету општине односно града, укључујући и самодопринос;
2) донација и поклона;
3) прихода које месна заједница, односно други облик месне самоуправе оствари својом
активношћу;
4) средстава која општина/град пренесе месној заједници;
5) средстава која месна заједница оствари од обављања поверених послова;
6) средстава која месна заједница оствари од издавања на привремено објеката и
просторија месне заједнице (лицима која у тим просторијама остварују добит);
7) средстава од накнада за услуге које месна заједница пружа трећим лицима;
8) других средстава за рад месне заједнице прописаних законом.
Савет месне заједнице доноси финансијски план, уз сагласност надлежног органа за рад месних заједница.
Месна заједница доноси финансијски план у складу са буџетом општине односно града. У финансијском плану месне заједнице исказују се приходи и расходи месне заједнице. Финансијски план се доноси за једну календарску годину, у року од 30 дана од дана усвајања одлуке о буџету општине/града. На финасијски план месне заједнице сагласност даје општинско/градско веће, у складу са одлуком о буџету.
Савет месне заједнице је дужан да најкасније до 30. марта текуће године, достави општинском односно градском већу и скупштини општине/града, извештај о свом раду и реализацији програма за прошлу годину, као и извештај о коришћењу средстава која су им пренета од стране општине/града. Контролу материјално-финансијског пословања месне заједнице врше општинска/градска управа, као и буџетска инспекција општине/града.
На захтев општинског/градског већа или другог надлежног органа општине/града, Савет месне заједнице је дужан да у поступку припреме буџета, достави предлог за обезбеђење финансијских средства за наредну годину у роковима које одреди општинска/градска управа, у поступку припреме Одлуке о буџету за наредну годину.
Наредбодавац за исплату средстава месне заједнице је председник Савета месне заједнице. Месна заједница, односно други облик месне самоуправе, има својство правног лица, у оквиру права и дужности утврђених статутом и одлуком о оснивању.
Месна заједница може да остварује сарадњу у областима од заједничког интереса са другим месним заједницама на територији исте или друге општине или града.
Одлуку о сарадњи доноси Савет месне заједнице и доставља је општинском/градском већу.
Месна заједница има право коришћења на непокретностима које су у јавној својини локалне самоуправе.
Месне заједнице остварују непосредну сарадњу са локалном самоуправом и њеним органима, јавним и другим предузећима и организацијама, установама и удружењима са територије општине/града. Савет месне заједнице може сарађивати са удружењима, хуманитарним и другим организацијама, у интересу месне заједнице и њених грађана.
Надзор над законитошћу рада
Надзорни одбор месне заједнице врши контролу законитог и наменског коришћења и располагања средствима месне заједнице. Надзорни одбор има председника и 2 члана, које бирају и опозивају грађани. Мандат чланова Надзорног одбора је 4 године, а сва питања у вези са радом овог органа уређена су Пословником о раду Надзорног одбора.
Надзорни одбор је овлашћен да тражи и да добије на увид од Савета све финансијске и друге документе, те је дужан да о свом налазу и мишљењу поднесе извештај збору грађана, најмање једном годишње.
Уколико Савет одбије да достави тражену документацију, Надзорни одбор је овлашћен да збору грађана поднесе предлог за доношење одлуке о покретању поступка за опозив Савета.
Орган одређен статутом општине односно града, покренуће поступак за оцену уставности и законитости општег акта месне заједнице пред Уставним судом, ако сматра да тај акт није у сагласности са Уставом или законом.
Орган одређен статутом општине, односно града, дужан је да обустави од извршења општи акт месне заједнице за који сматра да није сагласан Уставу или закону, решењем које ступа на снагу објављивањем у локалном службеном гласилу.
Решење о обустави од извршења престаје да важи, ако орган одређен статутом општине односно града, у року од пет дана од објављивања решења не покрене поступак за оцену уставности и законитости општег акта.
Када орган општине односно града, одређен статутом локалне самоуправе, који врши надзор над законитошћу рада и аката месне заједнице, сматра да општи акт месне заједнице није у сагласности са статутом, актом о оснивању месне заједнице или другим локалним прописом, указаће на то Савету месне заједнице ради предузимања одговарајућих мера.
Ако Савет месне заједнице не поступи по предлозима органа, орган одређен статутом општине односно града, поништиће општи акт месне заједнице решењем које ступа на снагу објављивањем у локалном службеном гласилу.
Орган општине односно града одређен статутом локалне самоуправе, који врши надзор над законитошћу рада и аката месне заједнице, предлаже председнику општине односно градоначелнику обустављање финансирања активности месне заједнице у којима се финансијска средства не користе у складу са финансијским планом месне заједнице, одлуком о буџету или законом.
Распуштање Савета месне заједнице
Савет месне заједнице може се распустити ако:
1) не изабере председника Савета у року од месец дана од дана одржавања избора за чланове Савета месне заједнице или од дана његовог разрешења, односно подношења оставке;
2) Савет не заседа дуже од три месеца (рок може да варира зависно од статута МЗ);
3) не донесе финансијски план у року одређеном одлуком скупштине општине односно скупштине града,
4) збор грађана не прихвати извештај о раду,
5) радом Савета, на други начин теже оштећени заједнички интереси грађана.
Члан Савета може бити опозван због неактивности у раду, нарушавања угледа месне заједнице и Савета, као и због неизвршавања обавеза члана Савета.
Предлог збору грађана за покретање поступка за опозив Савета или појединих чланова Савета, може поднети најмање 50 грађана својим потписима (број може да варира зависно од статута МЗ) и Надзорни одбор.
Одлуку о распуштању Савета месне заједнице доноси скупштина општине односно скупштина града, на предлог надлежног органа локалне самоуправе који врши надзор над законитошћу рада и аката месне заједнице.
Савет у целини или поједини чланови су опозвани ако је за опозив гласало више од половине од укупног броја грађана који су гласали, с тим да број грађана који су гласали не може бити мањи од 50 (број може да варира у зависности од статута МЗ).
Председник скупштине општине града, расписује изборе за Савет месне заједнице, у року од 15 дана од ступања на снагу одлуке о распуштању савета месне заједнице, с тим да од датума расписивања избора до датума одржавања избора не може протећи више од 45 дана.
До конституисања савета месне заједнице, текуће и неодложне послове месне заједнице обављаће повереник локалне самоуправе кога именује скупштина локалне самоуправе истовремено са доношењем одлуке о распуштању савета месне заједнице.
Осим опозивом/распуштањем Савета, члану Савета мандат може да престане и на следеће начине:
1) подношењем оставке,
2) уколико је правноснажном судском одлуком лишен пословне способности,
3) уколико је правноснажном судском пресудом осуђен на безусловну казну затвора од најмање 6 месеци,
4) губљењем држављанства,
5) променом пребивалишта ван подручја месне заједнице,
6) смрћу члана Савета и
7) распуштањем месне заједнице.
Ако најмање једној трећини чланова Савета престане мандат, председник скупштине локалне самоуправе расписује изборе за недостајући број чланова Савета, у року од 15 дана од дана пријема обавештења о тој чињеници. Ако већини чланова Савета престане мандат, председник Скупштине Града расписује изборе за све чланове Савета, у року од 15 дана од дана пријема обавештења о тој чињеници.